V týdnu od 18. do 22. října jsme si na gymnáziu a soč připomínali osobnost spisovatele a novináře Karla Havlíčka Borovského, který by se 31. října dožil 200 let.
Pro studenty jsme připravili studijní materiál se základními informacemi o Havlíčkově životě, době, ve které žil, a také s ukázkami z jeho děl.
Pracovali jsme především s jeho epigramy, krátkými veršovanými satirickými texty. Studenti je nejen četli, ale také samostatně tvořili. Bylo zajímavé sledovat, co je v naší společnosti trápí nejvíce.
Projekt se týkal českého jazyka, dějepisu, ale také zeměpisu. Studenti zjišťovali informace o době, ve které žil, a o různých místech jeho pobytu. A že jich nebylo málo!
Na začátku listopadu se dokonce vypravíme do Borové a do Havlíčkova Brodu, abychom navštívili jeho rodiště a památník.
Myslíme si, že je třeba si připomínat Karla Havlíčka Borovského nejen jako spisovatele, ale především jako novináře a odvážného člověka, který se nebál říkat pravdu a poukazovat na špatnosti ve společnosti, v politice i církvi. A proto jsme oslovili deset předních českých novinářů a udělali anketu, ve které jsme se jich zeptali na pár otázek. Vznikl nám poměrně rozsáhlý a zajímavý materiál.
Dozvíte se tam, kde doporučují studentům hledat důvěryhodné informace, jaké vlastnosti by měl mít správný novinář a zdali jsou stále novináři hlídacími psy demokracie. A mnoho dalšího!
A koho že jsme se ptali? Třeba Erika Taberyho, šéfredaktora týdeníku Respekt, Daniely Drtinové z DVTV, Martina Řezníčka z České televize a řady dalších.
Vše si můžete přečíst nebo stáhnout zde na našich stránkách.