Opět po roce se ve středu 6. dubna 2022 konalo na Gymnáziu Boženy Němcové v Hradci Králové krajské kolo dějepisné soutěže pro vyšší ročníky gymnázia, kterou již mnoho let organizuje profesor dějepisu z chebského gymnázia M. Stulák se svými spolupracovníky a studenty. Každý ročník je zaměřen na určitý úsek českých či evropských dějin. Vloni se soutěž kvůli covidu konala pouze online, předloni nebyla vůbec.
Soutěže se účastní nejen česká gymnázia, ale také gymnázia ze Slovenska. Letos bylo přihlášeno více než 340 škol, nakonec se krajských kol v obou republikách zúčastnilo 327 gymnázií. Soutěží vždy tříčlenná družstva, která řeší během 60 minut společně test složený ze tří částí.
Naši studenti ze Zemědělské akademie a Gymnázia Hořice se soutěže účastnili již po sedmé. Letos se krajského kola z Královéhradeckého kraje zúčastnilo z původně přihlášených asi 14 družstev nakonec 10, a to 2 hradecká gymnázia, 2 hořická (naše a soukromé), dále Jaroměř, Trutnov, Dobruška, Vrchlabí, Dvůr Králové a Nový Bydžov.
V první části testu odpovídali studenti na 50 otázek formou výběru ze 4 možností. V druhé části museli na 25 otázek odpovědět přímo, ve třetí části přiřazovali osobnosti a události a také museli poznat portréty 12 historických postav.
Některé otázky zvládli studenti celkem lehce, některé jim daly dost zabrat. V první části vypadala jedna z 50 otázek například takto:
Čím se odlišoval koncentrační tábor Ravensbrück, ležící asi 90 kilometrů od Berlína, od ostatních známých koncentračních táborů?
a) byl určen pro zajaté britské a americké vojáky
b) byly zde především ženské vězeňkyně
c) byli zde zadržováni pouze prominentní vězni pro budoucí možnou výměnu za zajaté Němce
d) byli zde vězněni němečtí důstojníci odpovědní za atentát na Hitlera
(Odpověď byla b)
V druhé části jedna z 25 otázek vypadala například takto:
V létě 1943 tragicky zahynul při leteckém neštěstí u Gibraltaru předseda polské exilové vlády se sídlem v Londýně. Uveďte alespoň jeho příjmení:
(Odpověď byla Władysłav Sikorski)
Ve třetí části například měli studenti poznat na fotografii německého generála Pauluse, vůdce francouzského odboje de Gaulle, norského kolaboranta Quislinga, generála Eisenhowera, amerického presidenta Roosevelta, Marlene Dietrichovou, generála Žukova, nacistického zločince Josefa Mengele, finského generála Mannerheima a některé další.
Za naši školu soutěžil tým ve složení: Vojta Kuneš z 8. G, Pavla Nosková ze 7. G a Michal Jelínek z 5. G.
Podle pravidel do celostátního kola do Chebu, které se koná vždy na podzim téhož roku, postupují první tři družstva z kraje.
Jak tedy soutěž dopadla? Naši bojovali statečně, ale bohužel malý dílek jim k postupu chyběl. Celkově bylo možné dosáhnout maximálně 132 bodů. Družstvo, které se letos v kraji umístilo na posledním desátém místě, mělo 56 bodů. Na prvním místě se 125 body bylo Gymnázium Boženy Němcové, na druhém s 119 body Gymnázium Jaroměř, na třetím místě se 111 body Gymnázium Trutnov a na čtvrtém se 109 body naše Zemědělská akademie a Gymnázium Hořice. Na pátém místě s 99 body bylo Biskupské gymnázium z Hradce Králové, na šestém soukromé Hořické gymnázium a pak ještě další čtyři gymnázia z kraje. Bohužel tedy pouhé tři body nás dělily od postupu do celostátního kola.
I když naši studenti do celostátního kola nepostoupili, mají mé hluboké uznání, protože předvedli skvělý výkon a velmi dobré znalosti o druhé světové válce.
Díky a doufám, že někteří z nich se zúčastní i dalších ročníků soutěže.
Jan Tomíček